„DSSS má stále budoucnost a cítím podporu,“ říká před nadcházejícím sjezdem strany Tomáš Vandas

Vandas-proti-islamizaci 5. března 2015 Dělnickou stranu sociální spravedlnosti (DSSS) čeká o nadcházejícím víkendu (7.3.) VI. celostátní sjezd, na němž se bude volit i nové vedení strany. V této souvislosti požádala redakce Dělnických listů předsedu DSSS Tomáše Vandase o krátký rozhovor.   

  • Pane předsedo, jak byste zhodnotil z vnitrostranického pohledu období, které uplynulo od posledního sjezdu 2013?

Předně musím říct, že to nebylo vůbec jednoduché období. Strana prošla určitým vývojem, opustili nás lidé, kteří nechtěli pochopit nutnost změny stylu politické práce a často nám svými výstřelky dělali ostudu.

Prošli jsme trojími volbami, z nichž u parlamentních a evropských jsme cíle nesplnili, to nebudeme zastírat. Proč se tak stalo, to můžeme dát i do souvislosti s vývojem v naší zemi, kdy vznikly nové politické subjekty, hnutí ANO estébáka Babiše a Úsvit, který svým současným děním uvnitř ukazuje, co je vlastně zač. Tato tzv. protestní hnutí nabrala hlasy nespokojených občanů, což se projevilo negativně i ve vztahu k nám. V komunálních volbách byly výsledky už lepší, a velmi si cením úspěchu v Duchcově či ve Větřní. Ukazuje se, že trpělivá práce se vyplácí.

  • Budete na nadcházejícím sjezdu DSSS obhajovat funkci předsedy?

Ano. Víte, zejména po evropských volbách jsem velmi silně uvažoval, zda bych neměl předat žezlo někomu jinému, a také jsem nabídl rezignaci. Ta však byla na celostátní konferenci odmítnuta. Cítím silnou podporu, abych dál funkci předsedy zastával.

Současně však nechci, aby dělnická strana byla vnímána jako strana jednoho muže. Máme v různých regionech velmi mnoho aktivních a perspektivních funkcionářů a jsem přesvědčen, že jejich čas určitě přijde.

  • Někteří kritici říkají, že záměrně neumožníte ve svém okolí nikomu „vyrůst“, aby vás nezastínil. Není chyba, že nemáte při volbě protikandidáta?

Předně musím říct, že oni „kritici“ neznají situaci uvnitř DSSS. O mě je známo, že naopak naslouchám všem nápadům a iniciativám, které mohou stranickou práci zlepšit. Každý člen či sympatizant mi může kdykoliv zavolat na můj veřejný telefon, nejsem odtržen od reality a chci udělat maximum pro stranu a její úspěch. Každý člověk, který má chuť něco dělat, se může u nás prosadit a tedy i vyrůst.

A co se týká toho, že nemám protikandidáta? To přeci já osobně nemohu ovlivnit. Koneckonců, podívejte se na nedávný sněm hnutí ANO, na němž pan Babiš získal při volbě předsedy sto procent hlasů. V tom ho asi nepřekonám… (smích)

  • Jaké směřování určí nadcházející sjezd v činnosti strany?

Rozhodně chceme být i nadále opozicí národní a radikální, nekompromisní vůči současné zkorumpované garnituře. Jsem přesvědčen, že DSSS má budoucnost. Vždy však říkám a opakuji: vydali jsme se cestou, která je nelehká, složitá a dlouhá. Ne každý to pochopí a vydrží.

V nadcházejícím období chceme ve společnosti vyzdvihovat témata, která vnímáme jako ohrožení naší existence. Máme zde expanzi imigrace a hrozbu islamizace, což současná vláda podceňuje a ruku v ruce s Bruselem otvírá této hrozbě dveře. I nadále budeme stát na straně občanů, kteří se na nás často obracejí se žádostí o pomoc. Tady si musím povzdechnout, že po naší pomoci se stává, že dostanou zadarmo koblihu a rázem zapomenou na to, kdo pro ně co udělal. Ale tak už to někdy v životě bývá.

  • Národě orientované strany začaly spolupracovat v projektu Národní kongres. Jaký bude jeho další vývoj?

Národní kongres je mrtev. Alespoň z pohledu DSSS. Přestože jsme našim partnerům z Národní demokracie vycházeli maximálně vstříc, společně s nimi kandidovali v komunálních volbách, aniž bychom museli, a byli pro ně „bohatá nevěsta“, přišel z jejich strany naprosto podlý útok právě několik dnů před naším sjezdem, kdy jsem byl já označen za agenta a podobné nesmysly. Můžete pak s takovými lidmi spolupracovat? Vezměte třeba pana Bartoše, před pár lety běhal po Praze s izraelskou vlajkou a nyní je horlivý židobijce. A to vše bez zájmu policie. Není to divné? Ať si každý sám udělá úsudek.

  • V příštím roce nás čekají krajské volby. Jaké jsou cíle DSSS?

Chceme uspět v regionech, kde jsme tradičně silní a zlepšit se tam, kde to doposud nebylo ono. Věřím, že společně uděláme maximum pro úspěch, i když naše pozice není a nikdy nebyla jednoduchá. Chci však navštívit všechny kraje a při setkáních s občany prezentovat náš program, který je pro všechny slušné a poctivé lidi. V této souvislosti také musím vyzdvihnout naší novou náborovou kampaň, která byla odstartována začátkem toho měsíce. Přidejte se k nám, to je to správné heslo.

  • Chcete na závěr něco vzkázat členům a sympatizantům DSSS?

Chci všem poděkovat za jejich podporu, které si vážím, a všechny vás již nyní zvu na prvomájovou akci v Brně, kde se můžeme vidět osobně.

Děkuji za rozhovor.

Tiskové centrum DSSS