Chanov – černá díra obecních financí a výnosný obchod politiků!

Programove-body 5. července 2016 Místní organizace Dělnické strany sociální spravedlnosti Most (MO DSSS) se znepokojením, a přiznáme i s rozčílením, sleduje rozhazování městských, státních a evropských (ty nakonec stejně platíme z našich daní) peněz na pomoc lidem, kteří si to nezaslouží a pomoci si neváží. Ano, mluvím o milionech, za léta dokonce o miliardách, jenž město Most vyhodilo do černé díry jménem sídliště Chanov. Mohl bych skončit u prostého nadávání na cikány a toho, jak si ničeho neváží. Ovšem to, že mnozí chanovští pracovat nechtějí a ukradnou vše, co není přivařené a to hodně pevně, každý ví.

Má kritika nesměřuje k té časti chanovských cikánů, kteří využívají toho, co jim stát dá, ale k politikům, kteří je učí, že i bez práce jsou koláče. Veškeré strany, jež na radnici v Mostě seděly od revoluce, prezentovaly vůči Chánovu a v menší míře i vůči mosteckým nepřizpůsobivým stejnou politiku. Žádné povinnosti, vše zdarma a žádné následky za své chování. Ať už strana v kampani na cikány nadávala anebo jim šla na ruku, tak po volbách přešla na falešný pseudohumanismus: musíme Chanovu pomoci za každou cenu.

Když opomeneme samotnou nesmyslnost učit lidi, že stačí žít s nataženou rukou, tak faktem je, že mnohé tyto projekty v konečném důsledku uškodily i samotným cikánům. Vezměme si pomoc v Chanově v podobě střední školy pro pár jednotlivců. K čemu taková střední škola je? Vždyť Velebudice, které umí dát úplně stejné vzdělání, jsou od Chanova cca 30 min pěšky. A pokud jde o pomoc cikánům? On se tento drahý pseudohumanismus musí zajídat například i janovským cikánským dětem, které musí právě do Velebudic dojíždět stejně, jako stovka českých dětí, a to díky zrušení mezibořského učiliště. Na to peníze jednoduše nikdo neměl, ovšem na školu pro pár jednotlivců ano. Myslím, že právě na tomto projektu, který uškodil mnohem více dětem, včetně cikánských, je jasně poznat, že „našim“ politikům o humanismus nejde. O co jde, je vcelku jasné.

Například nejdražší chodník v ČR, který chanovští stejně nepoužívají a který bude stát na opravách ještě mnoho milionů (pokud bude zničen do deseti let, budou se muset vrátit dotace), musela postavit firma. Firma ho bude i opravovat, neboť před zničením by ho neochránil ani čert. DSSS „uvažovala“ o nasazení pandurů, které stejně k ničemu jinému nejsou, ale poté bylo uznáno, že výsledkem by bylo jen zavalení sběrných surovin mnoha a mnoha kusy oceli s logem české armády. Tato firma bude placena, a ať to nakonec s chodníkem či dotací dopadne jakkoliv, ona peníze vracet nebude. Nechci si hrát na proroka, ale řekl bych, že ona firma nezapomene přihodit před volbami stranám, které o chodníku rozhodovaly.

Tato politika systému, ruka ruku myje, je výsměchem všem pracujícím obyvatelům Mostu, kteří si uvědomují, že za peníze investované do Chanova by běžná čtvrť měla chodníky ze zlata.

Impulsem pro tyto řádky je zatím největší obchod, který lze ještě zastavit. Podle plánu „romského“ centra z Chanova a několika humanistických politiků, mají jít všechny průhledné paneláky k zemi (za naše peníze) a část obyvatel má zabrat byty v Mostě, kde budou terorizovat slušné Mostečany, a ta druhá má pomáhat postavit rodinné domky v Chanově.

„Naši“ politici tvrdí, že lidé, jenž si své domovy zničili a vlastně v nich nikdy neplatili nájem, mají nárok na nové bydlení v Mostě anebo dokonce na rodinný dům. Mostečan si může zvolit - zaplatit dům v Chanově anebo žít vedle lidí, kteří se ještě v roce 2016 nenaučili, že odpadky se nehází z okna a na lidskou potřebu se používá záchod. Volba doslova hrozná a politik se směje, neboť domy v Chanově (které nakonec většina Mostečanů pod hrozbou stěhování Chanova do Mostu zvolí) zase bude stavět některá z firem, mající už připravené miliony na předvolební kampaň.

DSSS je rozhodně proti vyhazování peněz z okna a pomáhání těm, kterým bylo pomoženo již tisíckrát. Pokud už město musí něco platit, ať to jsou ty nejlevnější „čunkovy“ kontejnery umístěné za městem, pokud možno na místě, které Mostu přenechá šachta.

Budeme kritizováni humanisty za koncentraci sociálních problémů, ovšem každý Mostečan ví, že část těchto lidi se jednoduše nezmění, ať budou „rozředěni“ sebevíce. Most je malé město na „rozředění“ takového počtu nepřizpůsobivých.

Dělnická strana je samozřejmě pro to, aby z těchto kontejnerů byla cesta pro ty, jenž budou poctivě pracovat a chovat se slušně, stejně jako většina Mostečanů. Máme už dost neúčinných projektů, které jsou pěkné na pohled, ale jsou velice drahé a pomáhají jen udržet stávající situaci. Selským rozumem jednoduše chápeme, že cukru už bylo dost a je čas na bič. Bič na ty, kteří se skutečně přizpůsobit nechtějí a hlavně na příživníky z řad politiků a podnikatelů, kteří si z Chanova dělají výnosný byznys.

Josef Páník, MO DSSS Most