DSSS: Sankce vůči Rusku poškozují ČR

31. července 2014 Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS) nesouhlasí s hospodářskými sankcemi Evropské unie a USA uvalenými na Rusko, které ve svém důsledku těžce poškodí české hospodářství. Ekonomika ČR je z velké části závislá na importu a exportu do Ruska.

Mnoho českých firem je poškozeno občanskou válkou na východě Ukrajiny, kde byli hlavní odběratelé jejich výrobků. Uvalené sankce jsou přihlouplé a mohly mít nějaký efekt v minulém století, kdy se unikátní technologie vyráběly jen v určitých zemích. Mezi tyto země patřilo v minulosti i Československo a značka „Made in Czechoslovakia“ měla vysoký kredit, a to hlavně na Východě.

Zařadit do sankcí duální výrobky je nesmyslné rozhodnutí. Jestliže neprodáme naše obráběcí stroje, okamžitě je dodají Japonci nebo Čína, a firmy z ČR se už nikdy nedostanou na ruský trh. Zákaz dodávat chemické výrobky ochotně v dnešním tzv. globalizovaném světě nahradí například Indie, Jihoafrická republika a státy jižní Ameriky. Konečným důsledkem bude, že ruské firmy přestanou dodávat například náhradní díly na vrtulníky, letadla a zavřeme naše vojenské opravny, počínaje LOM PRAHA.

DSSS požaduje, aby vládní garnitura kladla důraz především na prosperitu naší země, nikoliv, že ekonomické sankce pocítí naše republika a její občané dalším snížením životní úrovně pod hranici chudoby.

Za Výkonný výbor DSSS

Mgr. Tomáš Vandas, předseda DSSS