KOMENTÁŘ: Brexit, Letná a volby

Johnson 14. prosince 2019 Drtivé vítězství britských konzervatistů ukázalo, jak hluboce se mýlili ti neomylní analytici, politologové a z příruček přemoudřelí redaktoři „České“ televize. Před britskými volbami jsme se mohli dozvědět, že volby dopadnou pro konzervativního premiéra Johnsona špatně, neboť k volbám půjdou mladí, progresívní, multikulturní a proevropští voliči, kteří v době konání brexitového referenda v roce 2016 nemohli volit pro svůj nízký věk. Takže ti to měli Konzervativní straně natřít a vrátit britské ostrovy do bruselské náruče. Stal se však pravý opak a nyní je odchod země z EU otázkou týdnů. Odpadnou tahanice o každého poslance, brexitová dohoda nebude balancovat na rozdílu jednoho hlasu, a hlavně si ostrovní království odpustí nedůstojné škemrání v Bruselu o odklad odchodu.

Nyní mají páni redaktoři z Kavčích hor kyselé úsměvy a s nucenou objektivitou musí informovat veřejnost. Britští voliči jim zbořili jejich sen o udržení Británie v EU. Podstatou je, že všichni tito apoštolové mediální propagandy a služebníci bruselské centrály nepočítali s jednou věcí, jedním faktorem. Faktorem podstatným a určujícím: s voliči. S nimi tito mudrlanti nepočítali již při posledních amerických prezidentských volbách, kdy vítězství Clintonové považovali za hotovou věc a ráno koktavě a nejistě oznamovali Trumpovo vítězství. Tam také nepočítali s voliči, kteří nepatří ke kulturní frontě, univerzitní elitě či novinářské vrchnosti. Ukázalo se, že různé prognózy, analýzy, komentáře a politologické úvahy blednou a ztrácí se ve světle toho nejzákladnějšího a určujícího pro demokracii – voleb. Něco jiného je tlachat ve studiu a pak nechat rozhodnout voliče. Jedině volby rozdávají karty budoucího vývoje každého státu.

To stejné zažívá naše republika nyní, kdy napříč republikou probíhají protesty za odstoupení legálně zvoleného premiéra. Tzv. veřejnoprávní televize nám ukazuje protesty z Prahy, kde se na tribuně střídají herci, spisovatelé, režiséři či před hranicí zvolitelnosti stojící politici. A tím pádem má divák nabýt dojmu, že když za protesty stojí „elita“, tak to reprezentuje vůli celého občanstva. Ano, sešel se na náměstí nezanedbatelný počet demonstrantů, vyjadřující svůj názor, na který mají právo, ale o konci Babiše anebo kteréhokoliv politika budou rozhodovat volby. Řádné či předčasné. To je lhostejno. Mám takový pocit, že všichni tito zmínění neznají jedno pravdivé české přísloví: Nedělej účet bez hostinského! Všichni nepočítají s občanem. Toho potřebují jen před volbami anebo jako stafáž na nátlakových demonstracích.

Letenští bojovníci a řečnící se zaklínají demokracií, její ochranou, jejím posilováním či jejím naplňováním. Zapomínají však na voliče, kteří nejsou řízeni televizním signálem, mají vlastní rozum, názor a postoje. Ti se v termínu voleb zvednou ze svých domovů a vhodí svůj hlas do volební urny. Třeba i těm, kdož mluví na Letné proti Babišovi. Proto bych chtěl vzkázat všem těm televizním mudrlantům, organizátorům „milionů chvilek nenávisti“ a kulturní frontě: Nepodceňujte voliče! Okamžitých politických změn nedosáhnete v ulicích, ale ve volbách!

Jiří Štěpánek, výkonný místopředseda DSSS