KOMENTÁŘ: Čeští vojáci nepoložili život za republiku, ale za USA

Jiří Štěpánek, výkonný místopředseda DSSS 11. června 2014 Na smrt českých vojáků v Afghánistánu se musíme dívat dvojím způsobem. Za prvé, je to ztráta čtyř lidí, což znamená velkou ránu pro všechny jejich blízké, a jen dlouhý čas ji zacelí, ale stejně ne úplně. Prázdné místo zůstává. Druhá rovina je pochopitelně politická. Stávající režim ve své ideové bezradnosti potřebuje vytvářet ikony, a proto bezostyšně využívá i mrtvých českých vojáků.

Provládní média o nich píší jako o hrdinech, kteří položili život za naší vlast. To je samozřejmě nesmysl, protože kdyby položili život za vlast, tak by padli na hranicích republiky při útoku agresora. Rozhodně je nepřípustné, aby dnešní vojáci v zahraničních misích byli srovnáváni s legionáři, bojovníky od Dukly či Sokolova, tobrúckými bojovníky či letci z Anglie. Všichni tito jmenovaní šli z ruských zajateckých táborů anebo z obsazené republiky dobrovolně a s vědomím toho, že se už do republiky možná nevrátí. Oni věděli, že se na ně bude střílet, že uvidí mrtvé kamarády a přesto šli do boje bez zajištěných rent a vysokých platů. A hlavně, tito bojovníci se snažili obsazené země osvobodit, a ne jako současní čeští žoldáci, kteří na zahraničních misích plní funkci okupační a ještě si chtějí naplnit kapsy dolary.

Čeští vojáci mohou afghánským dětem rozdat tunu pastelek a stejně budou pro místní obyvatele okupanty. A je jedno, jestli je to v Afghánistánu, srbském Kosovu či jinde. Tyto žoldnéřské okupační mise se maskují bojem proti terorismu. Prezident Zeman dokonce parafrázoval Gottwaldovo heslo z doby španělské občanské války: „U Madridu se bojuje za Prahu“, když řekl: "Takže čím intenzivněji se bude bojovat v Afghánistánu, tím nižší je riziko, že budou zasaženi i nevinní civilní čeští občané…“ Opak je pravdou. Právě když budou čeští žoldáci v Afghánistánu, tak budou ohroženi obyvatelé u nás doma, protože může přijít pomsta za okupaci.

Vojenská přítomnost sil českého režimu slouží pouze americkým imperiálním zájmům. Tito vojáci nepoložili svůj život za svoji zem, ale pouze pro Spojené státy a jejich zbrojní koncerny. Česká operetní armáda je součástí NATO, organizace, která prosazuje vizi USA jako světového četníka.

Jedinou cestou, jak zabránit tomu, aby čeští vojáci umírali pro cizí zájmy, je vystoupit z vojenských struktur NATO, přesně tak, jak to od svého vzniku prosazuje Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS). Jedině tak si republika udrží svojí nezávislost.

Jiří Štěpánek, výkonný místopředseda DSSS