KOMENTÁŘ: Roušková sci-fi?

Ne-rouska 18. září 2020 Přiznám se, že nejsem příznivcem sci–fi žánru. Ani ve filmu, ani v literatuře. Ale někdy si samozřejmě říkám, jak co bude a jak se věci budou vyvíjet, kdyby to anebo ono. Současná coronavirová krize přímo nahrává těmto představám o budoucnosti a jejím vývoji. Ještě před rokem jsme si nedovedli představit současnou situaci, kdy každý z nás má místo obličeje pestrobarevný hadřík a naše obličeje, nám dané od narození, se tím mění. Mých následujících pár řádků nemá za cíl zlehčit problémy nemocných či dokonce bagatelizovat oběti této nemoci, ale chci ukázat, jak by se mohl ubírat v blízké budoucnosti náš každodenní společný život.

Náš život bude pevně svázán pravidly a rouška bude nedílnou součástí každodennosti. Budeme jí nosit i doma. Vše bude svázáno dohledem. Státní mocí? Ale kdež! Republice bude vládnout Výbor rouškového blaha složený z nikým nevolených hygieniků, kterým se bude zpovídat prezident, vláda a parlament. Tak jako Írán má svojí náboženskou policii, která dohlíží na mravné chování a ustrojení obyvatelstva, tak i Roušková policie bude dbát na to, aby nikdo nebyl bez roušky. Nejdříve důrazná domluva a v případě vzpurnosti – pár ran holí.

Pro lepší a rychlejší trestání rebelů budou v každém městě vytvořeny tzv. rouškové trojky, ve kterých bude zasedat místní hygienik jako předseda, a dva přísedící budou z Rouškové policie. Rozsudky budou rychlé. Na předtištěných rozsudkových tiskopisech se doplní pouze jméno… Běžný rozsudek? Rok nucených pracích v krejčovských dílnách šijících roušky a vyrábějící respirátory pro Čínu, kde byla bezplatná práce vězňů zakázána. Hlavním zákonem s mnoha body bude trestný čin popírání Covidu–19. Televize bude plná záběrů lékařů, vědců a profesorů, kteří se budou v šedivých muklovských mundúrech omlouvat za svoje pochybení s popíráním coronaviru a slibovat, že již budou v jeden covid věřiti… Je samozřejmé, že rodiny popíračů se jich budou muset zřeknout. Tak jako v Číně za Mao Ce–tunga, kdy tisíce studentů manifestovali svojí věrnost s rudou knížkou v ruce, tak nyní to bude s rouškou v ruce.

Občané, kteří již jednou byli odsouzeni za popírání či nenošení roušky, budou označení žlutým písmenem C (Covid) a bude se na ně vztahovat množství omezení, jako zákaz návštěv restaurací, parků, do dopravního prostředku budou muset nastupovat pouze zadními dveřmi atd. Vstup do státních úřadů či středních a vysokých škol bude mj. podmíněn počtem udání popírání. Neudáváš? Nestuduješ, nepracuješ!

Chrám svatého Víta bude přejmenován na Chrám svatého Prymuly Spasitele.

Jiří Štěpánek, výkonný místopředseda DSSS