Komentář: Sto korun. Hodně nebo málo?

Dsss 28. února 2017 Měli bychom se ptát, čí zájmy bývalý předseda ČSSD a současný prezident hájí. Bohužel zde musím opakovat, co říkala moje babička na konci 40. let: „Socanů se chraň jako koňského zadku! Hlásají levicovou politiku, ale dělají pravicovou.“

Pan prezident Zeman míní, že sto korun denně za hospitalizaci v nemocnici nikoho nezabije. Argumentuje průměrným starobním důchodem 11 tisíc Kč, a tak ani důchodci podle něj nebudou o žebrácké holi. Toto prohlášení má několik chyb. Původní poplatek byl 80,- Kč. Dle ekonomů máme nulovou inflaci, tak proč se poplatek má zvýšit o celých 25%? 

O čem vypovídá průměr? Není to velikost, na které lze stavět. Kolik musí být důchodů pod hranicí chudoby, aby vyrovnaly důchody převyšující desítky tisíc měsíčně. Z toho vyplývá, že většina důchodců dostává důchod, který stěží pokrývá jejich základní potřeby, ale dá se říci, že často nepokrývá. 

Pan prezident, vzděláním ekonom, zapomíná na to, že většina z důchodu nebo platu pracujícího zaplatí bydlení, topení, elektrickou energii, vodu a poplatek za odvoz odpadů. Když toto nebudete platit, budete jako mnoho našich spoluobčanů na ulici. Kolik takovým důchodcům zbývá na stravu? Nikoho nezajímá! Stačí odebrat z takových důchodů a platů pouhých 1500,- Kč měsíčně a stane se z takového důchodce a zaměstnance neplatič! Důsledky zde nemusím popisovat, co bude následovat!

Čí zájmy hají náš pan prezident? Pokud zdravotnický systém, který je z většiny v soukromých rukách, potřebuje další dvě miliardy na svou prebendu, měl by tento údajně levicový politik navrhovat buď navýšení zdravotního pojištění všem, nebo doporučit nenasytným majitelům, aby si utáhli opasky. Přestali si kupovat auta za milióny a žít luxusním životem. Jak vypadají soukromé nemocnice, přeci vidíme všichni. Do zařízení a opravy se nedá ani koruna. Kam tedy ty naše peníze tečou?

Musím se přiznat, že já a celé mé okolí volilo za prezidenta Miloše Zemana. Bohužel, museli jsme zvolit ze dvou zel to menší. Nemohli jsme dopustit, aby prezidentem ČR byl cizinec, který stojí proti občanům tohoto státu. A tak by měl náš prezident hájit zájmy těch, co mu dali svůj hlas. Měl by přestat hájit struktury, které zprivatizovaly vše, co zde bylo vybudováno. A požadovat, aby z těchto majetků platily daně, ze kterých by se vyrovnával rozpočet a schodky soukromého zdravotnictví. 

Závěrem je nutné říci, že volby jsou důležité. Koho si zvolíme, záleží jen na nás všech.

Ivo Vlk