KOMENTÁŘ: Zfušované metro

Trasa-metra 7. dubna 2015 V Praze byly otevřeny očekávané nové stanice podzemní dráhy. Jednou z nich je zastávka Nádraží Veleslavín, která poslouží jako počáteční stanice pro tisíce turistů, kteří sem směřují z Letiště Ruzyně. Ti cestující s sebou většinou mají svá zavazadla. Leč chybí pro metro typické eskalátory.

V souvislosti s touto zprávou jsem nejprve myslel, že jde o aprílový žert, ale při pohledu na datum (31.března) jsem zvážněl. Miliardový projekt ukazuje své chyby, ještě než se naplno rozjel. Po dobu více než dvou let byla tato záležitost plánována, vyvíjena a projektována a nikoho nenapadlo, že asi znavení turisté nebudou zrovna nadšeni z toho, že musí své kufry tahat po schodech. Posléze se přispěchalo s „řešením", že u vchodu bude postávat jakýsi nosič či portýr a snášet zavazadla do metra. Dovedete si představit, co je po celý den pro jednoho člověka tahat třicetikilové kufry velkých skupin cestujících sem a tam, zvlášť když si vezmeme v potaz časté intervaly pohybů mezi letištěm? To je fyzicky nemožné. Navíc to musí znamenat prodlevy - než např. pětičlenné skupině snese kufry, ujedou tak dva spoje metra. S nadsázkou je možné ptát se, zda vůbec souprava metra pro lidi přijede, nebo si ho budou muset jít dostrkat odněkud z depa nebo z Dejvické.

Vedle chybějících jezdících schodů je dalším nedostatkem otevřený nezastřešený vchod do metra. V dešti či v zimě při sněhu a náledí to bude jistě paráda. Opravdu by mě zajímalo, kdo vůbec takovéto paskvily projektuje. Jako by tyto diletantské projekty pražské stavby přitahovaly.

Táhlé problémy s tunelem (doslova) Blanka, kdy se jaksi zapomnělo, že dovnitř může téct voda a proto tam byly položeny nevyhovující kabely, nyní tato záležitost se stanicí. Skutečně skvělá reprezentace. Opět se naplno ukazuje, že o těchto věcech rozhodují nekompetentní papaláši, kteří v životě nejeli MHD, kteří nevědí, co je reálný život a kteří se vozí v limuzínách s řidičem.

Těžko tomu pomůže i aktuální návrh pražského magistrátu na dodatečnou instalaci eskalátorů či aspoň pásů pro zavazadla. Až se to začne zase předělávat, cestující budou v už tak úzkém schodišti chodit jak? Nebo muset přecházet přes silnici? Je to skutečně šlendrián, ale hlavně, že jistí politici a manažeři stavebních firem se navzájem tučně odměnili. Obyčejný člověk - ať už turista nebo portýr se zničenou páteří - je opět na posledním místě. Dokud nebudou za takovéto záležitosti zodpovědní místo nynějších politických nul skuteční politici z lidu, kteří narozdíl od dnešních papalášů znají, jak to chodí v realitě, bude podobných ostud přibývat. Nyní zatím vítejte v Kocourkově. Pro cizince: Welcome to Absurdistan.

Miroslav K., člen DSSS