Ota Zaremba v knize 15 let boje: DSSS je jako dobrý sportovní tým

Img_20160902_170321 17. června 2018 Když jsem v roce 2010 vstupoval do Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS), vstupoval jsem do ní s vědomím, že po mé sportovní kariéře začíná nová etapa. Nikdy předtím jsem nebyl členem žádné politické strany, tak jsem pochopitelně váhal, zvažoval a rozhodoval se. Samozřejmě, že jsem sledoval tuto stranu při její činnosti. V mém rodném Ostravsku pořádali mítinky, setkaní s občany, a hlavně znal jsem předsedu strany Tomáše Vandase, který se mnou dělal v roce 2006 rozhovor do Dělnických listů, a právě tehdy jsme se poprvé potkali

Právě přes něj jsem začal poznávat stranickou politiku. Začal jsem jí poznávat nejen ze stránky politické, ale i ze stránky lidské. A to bylo při mém rozhodování nejdůležitější. Nevstupoval jsem do Dělnické strany sociální spravedlnosti s výhledem na posty, mandáty a výnosná místa. Já osobně poznal, že když „dělnická strana“ říká: pomůžeme lidem, na které stát zapomíná a přehlíží je, a chceme vymahatelnost práva pro každého, tak je to pravda a že to nejsou jen slova. Když jsem prožíval složité osobní období, tak to byl jedině Tomáš Vandas, který mi pomohl. Ne poplácáním po rameni, ale konkrétní pomocí.

Jsem bývalý vrcholový sportovec, pro kterého sport byl, je a bude středobodem života. Vím, že většinou ve sportu soutěží sice každý za sebe, ale bez lidí okolo sebe, bez týmu, bez kolegů a bez přátelské, kamarádské atmosféry se nikam nedostanete. Několikrát jsem kandidoval za DSSS a vždy jsem k tomu přistoupil odpovědně, přesně tak, jak jsem se připravoval na vrcholové soutěže v mé sportovní kariéře. Nikdy jsem nepoznal v životě tolik lidí, kteří mi upřímně fandili, drželi palce a podporovali mě v mém snažení. Ano, své kandidatury jsem neproměnil v mandáty, ale dosáhl jsem výsledků, na které jsem hrdý. Přesně, jako byla moje senátní kandidatura na Mostecku v roce 2016, kde jsem dosáhl výsledku, který znamenal důstojné reprezentování strany.

Dělnická strana sociální spravedlnosti byla vždy terčem útoků vládnoucího režimu, který se nikdy nesmířil s politickou silou, která hlásala pravdu a názory, které lidi chtějí slyšet a souhlasí s nimi. V tomto boji si režim počíná nečistě, využívá nezákonných a  podpásových útoků. Já vždy budu stát na straně těch, jimž se děje křivda, bezpráví a útlak. Ale nebojím se, protože v tomto boji nejsem sám, stojí tam spolu se mnou všichni přátelé ze strany a předseda Vandas. V jeho osobě jsem našel osobního přítele, který mi vždy pomohl.  

Dělnická strana sociální spravedlnosti mě za ta léta dala přátele a politické parťáky. Jsem jim nesmírně za to vděčný a pevně věřím, že i v dalších letech budou „dělníci“ pokračovat spolu se mnou ve své politické práci pro tuto republiku a já budu moci být u toho.  

Ota Zaremba, olympijský vítěz z Moskvy 1980

Další zajímavé příspěvky, například od Mariana Kotlby, Nicka Griffina či Udo Voigta, najdete v knize o 15ti leté historii dělnické strany. Zájemci o koupi knihy mohou psát na kniha@tomasvandas.cz