Plzeň – město, kde jsou noci dlouhých nožů

Jiri-stepanek 21. prosince 2018 Uplynuly skoro tři měsíce od komunálních voleb a v Plzni se nic nezměnilo. Když nepočítám výměnu vedení města, obsazování postů ve správních radách městských podniků či nové adresáty při výběrových řízeních. Co se rozhodně nezměnilo, je bezpečnostní situace ve městě. Tři měsíce nejsou sice dlouhá doba na nějakou podstatnou změnu, ale oni nejsou viditelné žádné náznaky zlepšení, a ani vedení města nelže občanům, že situaci zlepší.

Město Plzeň se stává bojovou zónou, kde oběti trestných činů nejsou uzemňováni pěstmi, ale rovnou noži či mačetou. Během uplynulých dvou týdnů došlo k několika těžkým útokům. V jednom případě byl pobodán řidič, který okřikl opilce, jež mu kopali do auta, a ve druhém případě byl rozsekán mačetou sedmnáctiletý mladík. Přímo na autobusovém nádraží byl za bílého dne utlučen člověk. Krev na chodníku na Americké třídě po každých víkendových nocích už nikoho nepřekvapí a nevzruší. Drogy, násilí a zpití nezletilci – to je obrázek noční Plzně.

Netřeba obšírněji zmiňovat kriminalitu cizinců, kteří vylézají ze svých brlohů a opilí a zfetovaní se pohybují městem, jehož chodníky barví česká krev. Stále trvá stav, kdy ubytovny plné východních agenturních zaměstnanců jsou zdrojem kriminality. Plzeň není jediné město v republice, potýkající se s kriminalitou cizinců, krádežemi a přepadeními. Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS) v komunálních volbách šla do voleb s programem bezpečnosti a pořádku. Tento program již druhé volební období pomáhá naplňovat například ve městě Duchcov na Teplicku.

Kritickou bezpečnostní situaci se rázně a odvážně rozhodla řešit Česká Plzeň, která kandidovala v říjnových komunálních volbách. Toto sdružení vlasteneckých subjektů mělo hlavní bod svého programu bezpečnost obyvatel města a vytěsnění feťáků a bezdomovců z centra. Kampaň jsme nevedli nabubřelou, pouťovou a plnou pozlátek, ale věcnou, plnou faktů a řešení. Nechci zde všechny naše návrhy opakovat, ale podle výsledků voleb občané města naše řešení nepřijali a zvolili si to, co si zvolili. Mnozí Plzeňané, a nejsou to jen oni, kteří když nežijí tam, kde je velký rozsah trestné činnosti, tak se řídí heslem: My se nebojíme, my tam nebydlíme!

Hlasy z volebních uren byly sečteny a nyní Plzeňané poděšeně zjišťují, že město je bojovou zónou a že nebezpečná nejsou jen předměstská zákoutí, ale je to i samotný střed města. Najednou se objevila petice k bezpečnostní situaci ve městě, ve které občané sbírají podpisy, aby apelovali na vedení města přijmout rázná bezpečnostní opatření. V době předvolební kampaně jsme s kolegy z Čisté Plzně rozdávali předvolení materiály, kde byly body bezpečnostního programu. Obyvatelé si je sice brali, ale nějak je mnozí nevnímali. Ono to jde těžko, když v jedné ruce držíte párek od ODS, v druhé kávu od TOP 09, za uchem máte tužku ČSSD a na ruce náramek od Pirátů… A najednou se sepisují petice? Proč až po volbách? Koho volili ti, kdož dnes nadávají a poděšeně povykují na sociálních sítích? Ukazují prstem na ubytovny zahraničních dělníků, ukazují na dealery drog, poukazují na kmotry řídící město a ptají se, co dělá policie. Proč takhle neuvažovali před volbami? Chtělo by se říci: Teď už máte, co jste chtěli! Ale to nejde, musíme zde být pro občany a nepřestávat prosazovat program bezpečnosti, ať už jako Česká Plzeň či na celostátní úrovni jako Dělnická strana sociální spravedlnosti.

Politická práce je o trpělivosti a postupných krocích, kdy přesvědčování voličů je během na dlouhou trať. Je prvořadým úkolem vytvořit tlak na vedení města, aby situaci řešilo, aby městská policie byla akčním bezpečnostním sborem, který neřeší jen parkování a nedopalky na chodnících.

DSSS pokračuje v politické práci a jasně vystupuje proti všem těm tzv. věčným politikům, kteří se tu přes dvacet let střídají v pozicích, jednou u moci, pak v „opozici“ a držící se hesla: Když se ruka k ruce vine, tak se dílo podaří! Naší výhodou, kterou máme, je to, že nejsme odtržení od občanů, že žijeme stejné životy jako oni, že nás trápí stejné problémy a obáváme se stejné budoucnosti. Vedeme volební kampaň po celou dobu volebního období, ne jen měsíc před volbami. Jsme odhodláni vyčistit česká a moravská města, rázně a nekompromisně! Dokázali jsme, že to umíme!

Jiří Štěpánek, výkonný místopředseda DSSS