Předvolební rozhovor Dělnických listů s předsedou DSSS Tomášem Vandasem

Img_20180626_173704 27. září 2020 Nejen o nadcházejících krajských volbách, ale např. i stále probíhající mediální pandemii – pod oficiálním názvem COVID-19 – jsme si povídali s předsedou DSSS Tomášem Vandasem:

Pane předsedo, po mnoha dlouhých letech osobně nekandidujete ve volbách. Co se stalo? Chystáte se snad již do politického důchodu?

Mohu všechny přátele i nepřátele uklidnit. :-) Zatím se do politického důchodu nechystám a nestalo se ani nic zásadního. Jen jsem po dlouhém přemýšlení usoudil, že v letošních krajských volbách dáme výrazný prostor našim komunálním politikům, a to je i případ Ústeckého kraje, kde jsem měl původně kandidovat. Lídrem koaliční kandidátky DSSS a hnutí Čistý kraj pod názvem Čistý a lepší sever je náš radní města Duchcov Jindřich Svoboda. Myslím si, že to je dobrá volba i vzhledem k tomu, co se v Duchcově za poslední roky podařilo, a to i díky dělnické straně.

Podle mnohých „prymu-odborníků“ nás čeká z epidemiologického hlediska horký podzim. Neobáváte se třeba i zrušení voleb?

To snad, doufám, nenastane. Nicméně jsem už tou covidohysterií, strašením lidí, a v té souvislosti s omezováním osobní svobody, znechucen. To, co se děje, to už není lékařský problém, ale mediální bublina, která se musí neustále živit nejrůznějšími bajkami. Nejsem epidemiolog, ale můj selský rozum mi říká, že to není normální. Upřímně, co to je za nemoc, když se musíte nechat otestovat, abyste zjistili, zda ji máte? A to nehovořím o zanedbávání léčení ostatních, opravdu vážných nemocí. Stopněme už tu hysterii.

Letos v únoru to bylo 10 let od rozpuštění původní Dělnické strany. Jak se za tuto dobu změnila společnost? Myslíte si, že by došlo k zákazu i nyní?

Společnost se za tu dobu změnila tak, že to, co jsme tehdy říkali a na jaké problémy upozorňovali, to dnes opakují i ostatní strany, a to dokonce v Poslanecké sněmovně. Tak kdo měl vlastně pravdu? My jsme však byli ocejchováni jako extremisté a soudně rozpuštěni. Dnes by tento krok režim použít ani nemohl, protože, jak říkám, naše názory převzali i jiní politici. Jenže je tu rozdíl. Zatímco my jsme svá slova mysleli a myslíme vážně, jde nám o národ a slušné občany, jim jde zejména o koryta, prebendy a poslanecké platy. Ale to není brekot. To je jen konstatování. Já osobně bych na svých názorech neměnil vůbec nic.

Sdělte čtenářům jediný a hlavní důvod, proč by měli na podzim volit v krajích právě vaše kandidáty (tj. DSSS a spřízněných stran). Jeden důvod, proč by nás lidé měli volit?

Volte originál, tedy dělnickou stranu. Nevolte různé napodobeniny, šuntovské kopie, které vám slibují modré z nebe a pak se na vás zase vykašlou. Lidé by měli začít konečně jednat, a to můžeme i hlasováním v krajských volbách. Proto je podpora našich kandidátek dobrou volbou, hlasem pro národní a sociální politiku.

Redakce DL

Aktuální 52. číslo Dělnických listů si můžete stáhnout zde