Projev Tomáše Vandase z protestu proti NATO

10649686_828466643911733_167382204948910082_n Vážení přátelé,

 

vítám vás na dnešním shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS), které je zaměřeno proti přítomnosti amerických vojáků na našem území, ale zejména, a to je to hlavní téma, proti našemu členství ve vojenském paktu NATO.

Pamatuji si velmi dobře, když jsem byl v roce 1999 mezi účastníky shromáždění nedaleko odsud, před tehdejší jugoslávskou ambasádou, proti bombardování Jugoslávie letadly NATO. Česká republika byla tehdy členem Aliance asi čtrnáct dnů, čímž i my jsme se dopustili viny. V roce 2008 jsme zase demonstrovali na podporu Srbska, kterému bylo zločinně odebráno Kosovo, v naprostém rozporu s mezinárodním právem.

Chci tímto úvodem zdůraznit, že nejde jen o několikadenní přítomnost armády Spojených států na našem území, ale o širší souvislosti s mezinárodním postavením naší země, kdy, sotva jsme se vymanili z jednoho obojku, Varšavské smlouvy, okamžitě jsme se vrhli do dalšího, tentokrát do Severoatlantické aliance.

Co se týká samotného tzv. průjezdu americké armády, je naprosto patrné, že nám vláda lže. Když tu přeci je někdo několik dnů, spí tady a má k tomu ještě vedlejší doprovodný program, nejde o průjezd, ale o pobyt. V tomto případě by tedy musel o konvoji americké armády rozhodovat parlament, nikoliv pouze vláda. Nebo chce snad někdo tvrdit, že pokud by se vojáci rozhodli být tu týden, dva či měsíc, občas by popojeli, půjde pořád o průjezd? Když už, tak nazývejme věci pravými jmény a nedělejme z lidí blbce.

Je otázkou, proč se nyní tento, říkejme tomu tedy krátkodobý pobyt, nyní tak medializoval, když v uplynulých letech přes naše území v tichosti projížděly různé konvoje. Je proto logické, když to odpůrci, považují za jakousi demonstraci síly Moskvě, v souvislosti s tragickými událostmi na Ukrajině.

Dělnická strana sociální spravedlnosti už od počátku své existence požaduje vystoupení České republiky z vojenských struktur NATO. Není to nic nového, svého času tak učinila i Francie a svět se nezbořil. V posledních letech je stále zřetelnější, že vývoj ve světě nám dává za pravdu. NATO za vedení Spojených států se proměnilo v jakéhosi světového četníka, který si myslí, že může svobodným státům diktovat, jaký mají mít režim, jaké uspořádání, s kým se mohou kamarádit apod.

Už jsem zmiňoval hanebnou roli NATO v otázce Srbska. Ničivá vojenská akce bez mandátu OSN. Mrtví nevinní civilisté, zničená infrastruktura, devastace celé země. A proč? Jenom proto, aby Albánští mafiáni byli pod dozorem USA, které si tak mohou dosazovat svoje lidi do kosovských podniků a rozhodovat o ekonomice. A kam plynou zisky, je jasné. Není žádným tajemstvím, že například rodina známé Madlenky Allbrigtové je do těchto věcí hodně zapletena.

Další nezpochybnitelná role NATO a Spojených států je v otázce tzv. arabského jara. To bylo odstartováno před čtyřmi lety a vedlo k pádu tehdy stabilních režimů v Egyptě či v Libyi, dále můžeme zmínit dlouhodobé konflikty v Afghánistánu či Iráku. Všude tam, kde se NATO a USA takto angažují, vznikla zóna bezvládí, chaosu, rozpadu celistvých států na jednotlivé části, kde vládnou kmenoví vůdci. Mohlo by se zdát, že se nás to netýká, jenže, právě tato angažovanost Západu a vývoz tzv. západní demokracie tam, kde o ní nikdo nestojí, zapříčinila expanzi islámského terorismu, který se naposledy projevil v plné síly v lednu při vraždění v Paříži.

Bohužel, to jsou důsledky mocenské politiky Spojených států a NATO, a jejichž součástí se stala, i vinou rozhodování zkorumpované polistopadové garnitury i Česká republika.

Přítomnost americké armády vyvolává mnoho emocí na obou stranách, tedy zastánců i odpůrců. Logicky. Jen mi ten kolotoč mávání, oslav a oslavných citátů na naše spojence něco připomíná a z historie jsme to už zažili. Jen jsme mávali a vítali někoho jiného. Ale to bychom to snad ani nebyli my. Nerozumím, proč musíme vždy vlezdoprdelkovat a ujišťovat o naší bezmezné oddanosti.

Prim v tom samozřejmě hrají parlamentní a vládní politici, kteří už neví, jak by se zavděčili. Například poslankyně ODS Černochová se zahalovala do vlajky NATO. Jsem přesvědčen, že kdyby nás převálcovali Číňané, bude se halit do vlajky čínské. Ale jak říkám, to je jejich názor.

Ten náš je, že budoucnost České republiky by měla být na principu neutrality, který budou garantovat světové mocnosti. Není to nic, co by bylo nesplnitelným snem a kdybychom po roce 1989 postupovali tímto směrem, dnes bychom byli už o kus dál. Chci zde zdůraznit, že naše oči se neobracejí ani k Moskvě, ani k Washingtonu. Měli bychom být konečně sami sebou, bez toho, aniž by nám někdo říkal, co můžeme a co ne.   

Narodil jsem se v české zemi a chci aby i česká zůstala. Obávám se však, že pokud nedojde k radikální politické změně, pokud budou lidé stále volit stejnou parlamentní bandu, nic se nezmění a naše země bude pořád v područí někoho jiného.

Dnešní protest je ukázkou toho, že zde existuje jiný, než oficiálně papouškovaný názor v médiích. Nejsme žádní protiameričtí blázni, jak se vyjadřoval prezident Zeman. Jsme ale nacionalisté, vlastenci, který záleží na osudu a budoucnosti této země.

Děkuji za pozornost.

Mgr. Tomáš Vandas, předseda DSSS