Štěpánek (DSSS): Tonoucí se stébla chytá aneb Sázka na špatného koně

Jiří Štěpánek 20. ledna 2017 Volební preference ČSSD klesají a hnutí ANO velkouzenáře Babiše se jí vzdaluje mílovými kroky. Proto samozřejmě socialisté hledají všelijaké způsoby, jak se udržet u moci a tím si zajistit bezpracný a výnosný život v parlamentu. Jelikož naši socialisté jsou správnými socialisty, tedy jsou internacionalisté, tak hledají pomoc v cizině, a to ne v cizině ledajaké, ale u přítele největšího a nejvěrnějšího, v USA. Sobotka povolal tým poradců a znalců, plný mediálních, reklamních a volebních mágů, kteří dělali v USA nedávnou prezidentskou kampaň. To by se dalo i říci, že socialisté vytáhli trumfové eso profesionality, erudice, nápaditosti a úspěchu. Ale! Tento tým sice dělal prezidentské volby, ale pomáhal poražené Clintonové. Tak nevím, nevím.

Jedním z argumentů, proč Clintonová prohrála volby, bylo, že se nedovedla přiblížit lidem, že s nimi neuměla komunikovat, že se stýkala pouze se společenskou smetánkou ze světa politiky, byznysu a filmu. Byla symbolem přesně toho, co Američanům vadilo. Byla symbolem prorůstání byznysu do politiky a ztělesněním toho, že politika se dělá pouze ve Washingtonu bez ohledu na zájmy ostatních částí země. A tohle ti poradci neviděli? Nepoznali, že Clintonová je symbol odcházející minulosti a jediné, co jí může zachránit, je větší otevřenost vůči občanům. Zkrátka, že by se neměla chovat jako profesionální politik, odtržený od reality.

Kdo sleduje českou politiku, tak mě musí dát za pravdu, že socialisté dělají všechno, jako tým neúspěšné kandidátky Clintonové. Kupříkladu premiér Sobotka nikde nikdy nepracoval, protože hned po dovršení dospělosti nastoupil do parlamentu, a jeho projevy či veřejná vystoupení jsou ztělesněním strojenosti, odtažitosti a odlidštěné profesionality vůči běžným občanům. Ostatní socialističtí činovníci pouze tloustnou, starají se o prebendy a nedělají to podstatné, co musí dělat každý politik – být mezi lidmi, znát jejich problémy a lidé jim musí věřit, že se o jejich strasti zajímají a že skutečně znají ten život v „parlamentním podzámčí“. Socialisté dělají přesně to, co dělala Clintonová, a její poradci jí neporadili opak. Co chtějí radit socialistům, když ti dělají přesně totéž?

Podzimní parlamentní volby budou zajímavé, protože občané budou konfrontováni ofenzívou politického marketingu – od ANO budou mít plná ústa koblih, a od socialistů plné uši slibů a strojených gest. Socialisté utratí spoustu peněz daňových poplatníků za poradce, kteří jim nic neporadí a ještě si vybrali ty, kteří prohráli důležité volby. Socialisté mi připomínají sázkaře, který své poslední peníze vsadil na chromého koně.

Jiří Štěpánek, výkonný místopředseda DSSS