Štěpánek (DSSS): Vláda nacionalistů = spokojení obyvatelé

Jiří Štěpánek a Marian Kotleba 15. června 2015 Za celou dobu svého pětadvacetiletého působení v nacionálním hnutí čelím čas od času stejným otázkám, či někdy i narážkám, že propaguji myšlenky, názory a požadavky, které se v praxi neuskutečňují, protože ještě nikdy v republice nevládl nikdo, kdo by byl skutečný nacionalista, který své názory, stanoviska a předvolební sliby uskutečňuje v praxi.

V minulých komunálních volbách se dostali zástupci Dělnické strany sociální spravedlnosti  (DSSS) na duchcovskou radnici a převzali spoluodpovědnost za vedení města. A již po pár měsících jsou vidět výsledky „dělnické vlády“ nad Duchcovem. Ale já chci spíše psát o jiných nacionalistech, kteří na sebe vzali odpovědnost vládnutí.

V polovině měsíce května jsem byl s předsedou strany Vandasem na pozvání předsedy Banskobystrického samosprávného kraje (BBSK) pana Mariana Kotleby v Banské Bystrici, kde jsme kromě mezinárodního jednání mohli sledovat i výsledky práce vládnutí našich nacionalistických slovenských kamarádů. Ing. Mgr. Marian Kotleba nastoupil do své funkce dne 20. 12. 2014, kdy byl zvolen počtem 71 397 hlasů do čela kraje. Marian Kotleba vstupoval do předvolební kampaně s těmito třemi hlavními body: zastavit další zadlužování kraje, skoncovat s netransparentními zakázkami ve prospěch politické mafie a chránit slušné lidi před rostoucí cikánskou a jinou kriminalitou.

Naplňování těchto slibů nebylo lehké, neboť se Marian Kotleba nemůže v zastupitelstvu opřít o žádného svého zastupitele. Volební systém ve slovenských krajských volbách je takový, že zastupitelé se volí stejných způsobem jako v naší republice, ale hlava kraje - předseda (župan) se volí přímou volbou. Takže v BBSK došlo ke kuriózní situaci, když strana Mariana Kotleby, Ľudová strana – Naše Slovensko, nezískala v krajských volbách ani jednoho zastupitele, ale občané v přímé volbě zvolili lídra strany do čela kraje.

Před zvoleným předsedou kraje stálo velké množství práce a již po této době je zřejmé, že kupříkladu v sociální oblasti došlo k velkému posunu oproti minulosti. Tlakem na vládu došlo ke změně báňského zákona, což umožnilo zákaz těžby zlata kyanidovou metodou v oblasti Dětvy a Kremnice. Čelit cikánské kriminalitě v oblasti Horehroní se začalo poté, co byla vytvořena společná obecní policie několika obcí. Přes odpor některých důstojníků státní policie se podařilo tento záměr uskutečnit. I když se mnozí poslanci BBSK z řad lékařů snažili odmítat Kotlebův návrh na snížení poplatku za přednostní vyšetření u lékaře, tak se záměr podařil a došlo ke snížení poplatku ze 16 eur na 5 eur. Pro větších otevřenost zastupitelstva se konají výjezdní zasedání zastupitelstva BBSK v jednotlivých okresech kraje.

Nezaměstnanost v kraji je vysoká a proto kraj poskytl práci 75 dlouhodobě nezaměstnaným, kteří pracovali na úpravě silnic a úpravě jejich okolí. Zaměstnání těchto lidí nestálo kraj ani cent, neboť práci jim poskytl správce silnic, díky výhodným nákupům ze strany kraje. Třetina ze zaměstnaných byli cikáni, kteří projevili chuť pracovat, práce si vážili a odváděli ji zodpovědně. S tím souvisí spuštění podpory domácích výrobců, zejména potravin, posílení místní ekonomiky a tím snížení nezaměstnanost. Nosnou myšlenkou je upřednostňování malých regionálních výrobců před nadnárodními koncerny a řetězci.

Nejvíce práce udělal kraj pod vedením Mariana Kotleby v oblasti ekonomiky. Předseda kraje začal z gruntu a od zdánlivých maličkostí, jako je nákup posypové soli. Za jeho předchůdce se platilo 128 euro za tunu, ale za Kotleby se nakupuje za 85 euro za tunu, čímž kraj ušetřil necelých půl milionu eur. Výrazně se zefektivnily veřejné zakázky, kdy se díky transparentnosti a centralizaci nákupů podařilo například snížit cenu nákupu elektřiny a zemního plynu, čímž se opět ušetřilo necelých půl milionů eur. Celkově se nákupy snížily o 20 procent oproti minulosti. Zrušily se zbytečné a předražené projekty, jako jsou školení, za které by kraj platil velké peníze vyvoleným jedincům, ale efekt pro kraj by byl nulový.

Administraci na krajském úřadě se podařilo snížit tak, že méně úředníků zvládá stejný objem práce a krajský úřad zaměstnává méně lidí než banskobystrický magistrát.

Kraj pod Kotlebovým vedením začal být v lepší finanční kondici než u jeho předchůdců, především lepším splácením dluhů z minulosti. Kraj již nejde cestou zadlužování, ale splácením závazků z minulosti a šetřením. V roce 2014 kraj splatil 5,8 milionů eur, což je největší částka, jakou kraj kdy splatil. Zadluženost kraje klesá i díky tomu, že podařilo vybojovat téměř 11 milionů eur, kdy vládní poslanci kraje chtěli o tuto částku snížit nájemné soukromé firmě.

O tom, jak odpovědně hospodaří předseda kraje Kotleba vypovídá možná na první pohled maličkost, ale důležitá. Předseda bratislavského kraje používá služební auto Audi A8 za 116 tisíc euro a předseda banskobystrického kraje Kotleba si pořídil služební vůz Suzuki SX4 za 12 tisíc euro. Když šetřit, tak začít u sebe. Jde osobním příkladem. Co se ještě týče aut, tak na přímý příkaz Kotleby se sedm služebních aut předělalo na zemní plyn  a tím došlo k významnému snížení nákladů na pohonné hmoty.

Jestli si myslíte, že předseda kraje Kotleba sklízí za svojí politiku chválu, tak se pletete. Je spíše terčem štvavých a vylhaných kampaní. A „hlídací psi demokracie“ - novináři, o těchto úspěších nepíší. Marian Kotleba se za celý rok svého působení nedostal jako jediný z osmi předsedů krajů do živého televizního vysílání. Kotleba je ignorován i Ficovou vládou, kdy premiér na své setkání s předsedy krajů nepozval jediného – Kotlebu. Když vláda pořádala své výjezdní zasedání do BBSK, tak krajský úřad míjela a zamířila do budovy magistrátu, kde vlaje vlajka EU, ale na Kotlebově úřadu vlaje národní vlajka. Ve své nenávisti jde vláda tak daleko, že zamítla i výstavbu dálnice do banskobystrického kraje...

Z těchto několika málo konkrétních faktů vysvítá, že se obyvatelům BBSK neděje nic hrozného, když v čele kraje stojí nacionalista. Ba právě naopak, najednou vidí, že dělat politiku se dá i jinak. Bez korupce, politikaření a poníženosti.

I my u nás máme podobný takový příklad. Ano, je to Duchcov, kde naši zástupci spoluvytvářejí politiku města. Moc dobře vědí, co tíží duchcovské a podle toho konají. Konkrétně, jasně a nekompromisně. Jejich vyhlášky stojí na straně slušných obyvatel a ti, kteří se díky politice bývalé starostky stali jakýmisi neoficiálními vládci města, jsou dnes zalezlí a o pomoc škemrají u různých neziskovek, popletených liberálů a odnárodněných novinářů. Lidé se najednou cítí ve svém vlastním městě bezpečně, klidně a začínají chápat, že počáteční strašení z nástupu DSSS do vedení města bylo lživé. Přesně tohle jsou příklady, které potřebujeme v našem politickém boji. Dnes je to Duchcov, zítra Ústí nad Labem a pozítří Praha!

Jiří Štěpánek, výkonný místopředseda DSSS