VANDAS: „Národovců“ jako hub po dešti

Tomáš Vandas, předseda DSSS 11. února 2015 Jak to tak vypadá, budeme mít zřejmě o jednu parlamentní stranu navíc, a to navzdory tomu, že ji nikdo nevolil. Poslanci zvolení za hnutí Úsvit se drtivou většinou rozhodli, že svého předsedu Okamuru hodí přes palubu a půjdou si svou vlastní cestou. Na tom by nebylo nic špatného, pokud by k tomu přidali i rezignaci na poslanecké mandáty, které získali, ať se jim to líbí nebo ne, právě díky Okamurovi. Kdo by jinak znal pana Černocha, který je nyní mluvčím nové frakce? Ale to bychom nebyli v Čechách, aby opět nezafungovaly typické vlastnosti: podrazáctví a neupřímnost.

Co mě však zaujalo nejvíce, bylo vyjádření poslance Černocha o tom, že nová strana bude hájit národní zájmy a hodnoty, a chce spolupracovat s francouzskou Národní frontou, jejímž zakladatelem je Jean-Marie Le Pen a úspěšnou pokračovatelkou jeho dcera Marine.

Právě Le Pen svojí dlouholetou politikou odmítání multikulturalismu, imigrace a islamizace byl v minulosti terčem špinění, pomluv a hanlivých označení jako rasista či extremista. A ejhle, dnes je jeho strana přijatelným a žádaným partnerem pro české zákonodárce. Člověk se nestačí divit.

Rovněž proklamace o hájení národních zájmů zní z úst poslanců (ne)Úsvitu falešně. Jako bychom to již mnohokrát neslyšeli. Neustále se hovoří o národu a jeho zájmech v Evropě, o potřebě být důsledným obhájcem naší země atd. Dnes tak hovoří prakticky všichni, včetně ODS. Najednou tu máme národovců, jak hub po dešti a každý se tímto slovem zaklíná.

Skutečný vlastenec, národovec či nacionalista (jak chcete) se však pozná ne planým žvaněním za spokojeného mlaskání v poslanecké lavici, ale skutky. Jak jedná dlouhodobě, zda tak činí bez ohledu na nevýhody, perzekuci či další útrapy, které tato angažovanost „být extremistou“ přináší. Snad si to jednou uvědomí i ti, kteří tyto podvodníky a převlékače kabátů opakovaně volí do výnosných funkcí.

Mgr. Tomáš Vandas, předseda DSSS