VANDAS: Narušitelé

Mgr. Tomáš Vandas, předseda DSSS 16. listopadu 2014 Oslavy výročí 17. listopadu dostaly povážlivou trhlinu. Postarali se o ni dva prezidenti. Současný – Miloš Zeman – a bývalý – Václav Klaus. Nemají to věru scénáristé připomínání pádu komunismu jednoduché. Slova o krásné demokracii, úžasné atmosféře v listopadu 1989, těžkém boji za svobodu a klíčové roli disentu jsou zpochybňována.

Právě Zeman a Klaus již několik dní pronášejí jeden kontroverzní (z pohledu vedoucí linie státu) výrok za druhým. A tak například Zeman nejdříve označil ruskou pseudoskupinu Pussy Riot vulgarismy z pornobranže, dále o zásahu SNB na Národní třídě, že nebyl nestandardním masakrem, a že komunisté vlastně moc předali sami a dobrovolně. Do toho přilévá olej do ohně Klaus. Havel byl podle něj komunista, který si žil ve zlaté kleci, Evropskou unii by bylo nejlepší zrušit, jako komunismus, a demokracii škodí umělci.

Však je také ta správná „demokratická většina“ notně pobouřena. Bývalí studentští vůdci vylézají ze zapomnění a znovu připomínají svoji důležitou historickou úlohu, média jako strážci svobody bubnují na poplach: narušitelé tu nemají místo! Žijeme přeci ve krásné, svobodné zemi, o níž se zasloužil tatíček Havel. Máme demokracii, volnost názorů. Nemáme politické procesy, korupci, nevládne nám mafiánská oligarchie. Lidé, nemáme se krásně..? 
 
Mgr. Tomáš Vandas, předseda DSSS