VANDAS: Nijaký projev prezidenta Zemana

Vandas1265465 26. prosince 2014 Pokud bychom chtěli charakterizovat Vánoční projev prezidenta Miloše Zemana, dalo by se použít slovo nijaký. Projev nebyl ani bilancující, ani povzbuzující, byl prostě nemastný neslaný.

V první části projevu se prezident zaměřil na Sobotkův kabinet, v čem ho chválí a v čem s ním nesouhlasí. Hovořil o svém ústupku v otázce lustračních osvědčení pro ministry (kauza Babiš) a o vládě, která dala lidem naději. Nevím tedy jak komu, ale naději ve svém okolí u nikoho nenacházím. Ale to bude zřejmě tím, že se pohybuji v podhradí.

Zajímavá byla prezidentova slova o tom, že chce hájit české národní zájmy, abychom nebyli v podřadné situaci jako v éře minulé, při našem členství ve Varšavské smlouvě a v RVHP. V kontextu s tím, jak prezident Zeman horuje pro jednotnou Evropu s vizí jednoho státu a jednotné měny, je to až absurdní. A naše současné postavení je vůči Bruselu a Washingtonu ještě podřadnější než bývalo kdysi, i když si politická elita namlouvá něco jiného.

Zbytek projevu pak prezident okořenil svým neústupným stanoviskem vůči křiklounům a odmítl posvětit pornografickou skupinu na mezinárodní bojovníky za lidská práva, přičemž na domácí scéně se vysmál antichartistům, kteří se v nové době angažují za občanskou společnost. S tímto mohu souhlasit.    

Mgr. Tomáš Vandas, předseda DSSS