VANDAS: Proč kandiduji za Čisté Ústí

Dsc_0079-1 21. března 2018 Mnozí z členů a sympatizantů Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) jsou možná překvapeni, že v podzimních komunálních volbách budu na kandidátce politického hnutí Čisté Ústí usilovat o zvolení do Magistrátu města Ústí nad Labem. Chci níže vysvětlit, co mě k tomuto rozhodnutí vedlo.

Předně, komunální volby jsou trochu jiným typem voleb, než například parlamentní či krajské. Na kandidáty je více vidět a jsou blíž svým voličům. Velkou roli v rozhodování občanů hraje, jak jsou kandidáti známí a aktivní v dané obci či městě. Stranická příslušnost je pak v rozhodování spíše často upozaděná.

Byl jsem osloven Čistým Ústím, zda bych nebyl lídrem jejich kandidátky do ústeckého magistrátu. Přiznám se, že mě to překvapilo a také potěšilo. Pozorně jsem si však pročetl jejich program a zjistil jsem, že se v mnohých důležitých bodech shoduje s programem DSSS. Mezi priority patří zejména řešení sociálně vyloučených lokalit, tzv. ghett, požadavek na rovnost zákonů bez ohledu na barvu pleti, odmítání zvýhodňování menšin a nepřizpůsobivých na úkor slušných občanů, zaměření městské policie na bezpečí a ochranu majetku, nikoliv na šikanování lidí formou pokut, čistota v ulicích, tvrdé potírání korupce, dostatek míst v mateřských školkách a podpora seniorů a studentů formou bezplatné městské dopravy. To je jen stručný výtah hlavních bodů, se kterými musí souhlasit každý normálně uvažující člověk. I proto nechceme tříštit síly a samostatnou kandidátku DSSS stavět nebudeme.

Dalším velkým plusem snahy Čistého Ústí o změnu ve městě jsou osoby dalších kandidátů. Sympatická Jana Brambaški, předsedkyně Čistého Ústí, kterou nezlomil osud ani po těžkém úraze, jenž ji upoutal na invalidní vozík, a stala se například vítězkou Českého poháru v jízdě na veslařském trenažéru, či Emil Rilke, fotbalový internacionál, který se stal ve své kariéře mistrem České i Slovenské republiky. Oba budou spolu se mnou usilovat o úspěch v podzimních komunálních volbách.

Chci na závěr jen dodat, že jsem rád, když se lidé stejných názorů. ale pod jinými stranickými vlajkami, dohodnou na společném postupu s cílem dosáhnout tolik potřebných změn. A upřímně, takové změny akutně nepotřebuje jen město Ústí nad Labem, ale celá naše země

Mgr. Tomáš Vandas, předseda DSSS