VANDAS: Totalitní utahování šroubů

Mgr. Tomáš Vandas, předseda DSSS 19. prosinec 2015 Vláda premiéra Sobotky přichystala pro občany další perličku. Podle jejího návrhu o novelizaci zákona o ovzduší by měli mít úředníci pravomoc kontrolovat, čím topí ve svých bytech či domech. Vláda to odůvodňuje ochranou zdraví lidí.

Je zajímavé, že jindy horliví zastánci občanských svobod a demokratických principů nyní nebijí na poplach. Jde totiž o přímou ukázkovou snahu o narušení práva domovní nedotknutelnosti a soukromí. Podle zmíněné novely sice nemůže úředník vniknout do domu násilím, ale když ho majitel nevpustí, bude muset zaplatit pokutu až padesát tisíc korun. Úřednické pravomoci by tak dokonce převýšily policejní.

Položil si někdo z vládních vyžírků otázku, proč lidé topí levnějšími surovinami, proč nemají na ekologické kotle a netopí raději plynem nebo elektřinou, která byla již v devadesátých letech slibována jako levná varianta vytápění, aby se záhy proměnila v neskutečně drahou? Zřejmě ne. Jsou totiž mimo reálný život běžného občana.

Tandem Sobotka a Babiš se již poněkolikáté snaží prosadit zákony, založené na socialisticko-totalitní bázi. Regulace, zákazy a nařízení se kolem nás množí, aniž si to většina uvědomuje. Postupně se „utahují šrouby“, občan se stává rukojmím neomezené moci státu a jeho úředníků. Totalita, která se navenek tváří demokraticky a nevinně, ale jejíž podstata je ještě děsivější, než byla za minulého režimu.

Mgr. Tomáš Vandas, předseda DSSS