VANDAS: Vydělávání na strachu


Mgr. Tomáš Vandas, předseda DSSS 25. října 2014 Pamatujete? Je tomu několik let nazpět, co nás strašily prasečí a ptačí  chřipky. Média denně informovala o nových případech závažných onemocnění, statistiky chrlily nová varující čísla. Nakonec došlo vše tak daleko, že lidé se nechávali v panice očkovat proti běžné chřipce a Česká republika nakoupila vakcíny za miliony korun, které nakonec skončily v peci, neboť drtivá většina občanů odmítla být pokusným králíkem v rizikovém experimentu.

Dnes, jak se zdá, začíná být situace obdobná. Nejedná se však o chřipku, ale o krvácivou horečku s názvem Ebola. Opět nás sdělovací prostředky masírují o opatřeních vůči této nákaze, jaká se zavádějí opatření, kolik a kde onemocnělo lidí, že už je nemoc v Evropě a ve Spojených státech. Světová zdravotnická organizace už avizovala přípravu vakcíny, jejíž testování bude ukončeno v roce 2015 s tím, že v případě úspěšnosti (o čemž nepochybuji) začne ihned její prodej.

Jen pro vysvětlení. V žádném případě nechci zlehčovat jakoukoliv nemoc a nebezpečí epidemie. Jen mi však připadá až nápadně podezřelá souvislost v uvedených případech, z nichž mi vychází vždy hlavní vítěz: farmaceutické koncerny, které takovýmto způsobem  vydělávají na strachu lidí.

Mgr. Tomáš Vandas, předseda DSSS