Zaremba (DSSS): Pomozme těm, kdo proslavili vlast

Ota-zaremba12369 21. prosince 2014 Konec každého roku nutí k bilancování toho, co se v uplynulých měsících povedlo či nepovedlo. Nakonec si stejně ulehčeně oddechneme, že je štěstí, že jsme se konce toho roku dožili a s opatrným optimismem hledíme k roku následujícímu.

Pro nás, bývalé olympioniky, se toho letos zase moc nezměnilo. Na mysli mám návrh zákona, který před parlamentními volbami slibovala prosadit ČSSD a jenž by přiznával olympijským medailistům měsíční rentu ve výši 20 tisíc korun čistého.

Někomu se může zdát částka velká. Uvědomme si ale, že státní rozpočet by tato renta zatížila částkou 20 až 25 milionů korun. Jednak v celkové výši rozpočtu přes jeden bilion korun se tato částka téměř ani nepozná, a pak také, ve srovnání se stamiliony korun vydávanými na vojenské okupační mise, vytunelovanými bankami a celkovými daňovými úniky, se není čem bavit.

Nebyli bychom v České republice, abych nezaslechl popichování  jedinců o tom, že je jasné, proč se o tento zákon beru, když se mě ta renta bude týkat a ještě budou „vševědoucně“ dodávat, že přece sportovci mají dost. Jádro problému je ale v tom, že se jedná o olympijské medailisty před rokem 1989, kdy odměny za vítězství na vrcholných sportovních hrách byly minimální a nedalo se za ně moc pořídit ani tenkrát.

Dnešní úspěšní olympijští medailisté nejenom že dostávají od olympijského svazu odměny za medaile (zlato 1,5 milionů korun, stříbro 750 tisíc korun a bronz 450 tisíc korun), ale také mají možnost si přivydělat v reklamách a od sponzorů. V naší době jsme nemohli dělat ani reklamu na Vitacit.

Já si však nestěžuji a neukazuji závistivě na dnešní sportovce, protože moc dobře vím jednu věc: i když jsou peníze za sportovní výkony o moc větší, tak jedno zůstává - nezměrná dřina, píle, talent a štěstí. To zůstalo do dneška. Onu rentu ale potřebují hlavně předlistopadoví olympionici, kteří závodili pro tuto zem (ne pro vládnoucí režim, který si přivlastňoval a přivlastňuje i dnes sportovní úspěchy) a pro občany českomoravské kotliny.

Je smutné, že vládnoucí ČSSD svůj slib zatím nedodržela a zákon o rentě tak pro bývalé olympioniky byl smeten ze stolu. Když si uvědomím, že v dnešní době dostávají výsluhy bývalí estébáci, že posíláme nesmyslné milionové částky do Afriky či podporujeme kdejaké přistěhovalce, je mi smutno z toho, jak se stát k bývalým reprezentantům chová.

Myslím si, že olympijský medailista reprezentuje republiku vždy lépe, než mnohý nekompetentní ministr či politik, jehož jméno zapadne po jednom volebním období do zaslouženého zapomnění.

Na závěr mi dovolte popřát všem hezké vánoční svátky a vše nejlepší do roku 2015.

Ota Zaremba, člen DSSS, olympijský vítěz