Zaremba (DSSS): Stát se nezajímá o olympijské medailisty

Zaremba Ota 11. ledna 2016 Koncem uplynulého roku jsme byli médii zahrnování přílivem zpráv, kolik že toho dobrého a prospěšného pro nás udělala vláda, parlament a stát obecně. Dozvídáme se, že republika prosperuje, že průměrná mzda roste, že ceny jsou stabilní a že roste počet zakoupených luxusních dovolených. Stát je podle státní propagandy tak bohatý, že přijímá nové státní úředníky, buduje komfortní uprchlické tábory a posílá miliardy na tzv. humanitární pomoc všude po světě.

Rok 2016 bude nejenom rokem krajských a senátních voleb, ale také rokem olympijským. Velké nadnárodní koncerny se budou chlubit, že jsou „hrdým sponzorem českých olympioniků“. Nebo tak nějak. Zkrátka, olympijská myšlenka, reprezentanti, analýzy, předpovědí výsledků, nominace a sestavy. Všechno se bude točit okolo současných reprezentantů – olympioniků. Připomene se pár archivních záběrů s olympijskými vítězi z minulosti. A tím to skončí.

Od roku 2014 upadá v zapomnění návrh zákona „o zvláštním příspěvku zasloužilým reprezentantům, kteří získali medailové ocenění na olympijských hrách“. Nárok na zvláštní příspěvek se měl týkat pouze žijících olympijských medailistů a měl činit 20 tisíc korun měsíčně poté, co dosáhnou důchodového věku. Návrh neprošel. Stát dokázal, že není schopen, či spíše nechce se odvděčit těm, kdo udělali pro reprezentaci, zviditelnění republiky více, než všichni poslanci, senátoři a ministři, za ta všechna léta dohromady. Přitom podobný zákon platí v Polsku a Maďarsku.

Už slyším hlasy, které namítají, že přece nebudeme platit kupříkladu olympijské vítěze hokejového turnaje z Nagana, když jsou to zajištění milionáři z NHL...  Ano, ale pochopme, že zde žije spoustu olympioniků - medailistů, kteří naší zemi reprezentovali za minulého režimu. A zákon měl platit pro ně. Nikdo se o ně nezajímá. Ani „hrdi sponzoři“.

I dnes, jako v časech minulých, platí, že cesta na olympiádu vede přes talent, píli, dřinu a štěstí. Ale především je to nikdy nekončící dřina. Jediné, co se dnes liší, je příprava, která se děje v příhodných klimatických místech na druhém konci světa, a finanční prostředky vynakládané na přípravu. Také je pravdou, že většina dnešních olympioniků si během své kariéry vydělá prostředky na život po ukončení závodní kariéry. Také jsou tu možnosti následného studia, trénování následovníků nebo manažerská činnost.

Ale i dnešní reprezentanti a  reprezentantky si rentu zaslouží, i kdyby měli na účtech sebevíc. Zde se jedná jakési symbolické zhodnocení a vděk státu těm, kdo reprezentovali republiku na celosvětových sportovních hrách. Dáváme tím špatný příklad mladé generaci, která vidí, že když někdo nemyslí jen na sebe a obětuje se pro vyšší celek - vlast, tak končí v často zapomnění a v nedostatku.

Ota Zaremba, olympijský vítěz, člen DSSS